The UMX EFI. Ready for a hard day's work.
UMX EFI
From
£14,400.00
The UMX EFI. Ready for a hard day's work.
If you're going to do a job, why not do it properly? The tough, hard-working Yamaha UMX EFI is designed to handle a huge range of tasks, indoors or out. With a large cargo bed and spacious front locker, this easy-to-operate utility vehicle is the quick, efficient way to move equipment and supplies.
The UMX EFI. Ready for a hard day's work.
If you're going to do a job, why not do it properly? The tough, hard-working Yamaha UMX EFI is designed to handle a huge range of tasks, indoors or out. With a large cargo bed and spacious front locker, this easy-to-operate utility vehicle is the quick, efficient way to move equipment and supplies.
Colour: Carbon
Total:
£14,400.00
Carbon
Price includes VAT.
£14,400.00
Glacier
Price includes VAT.
£14,400.00
Leaf Green
Price includes VAT.
£14,400.00
Bluestone
Price includes VAT.
£14,400.00
Tech Highlights
Apply For Finance
Features
Description
The UMX EFI. Ready for a hard day's work.
At the heart of this compact workhorse is a well proven, easy-starting and punchy 400cc EFI engine that delivers smooth, efficient power to take it just about anywhere in a park, resort, golf course, farm, airport, factory … just point and go.
The two ergonomically designed individual seats and variable rate suspension system work together to give a high standard of rider comfort, making this nimble and easy-to-manoeuvre light utility vehicle a real pleasure to work with – and it's ready to work hard for you, 24/7.
Details
- Aluminium cargo bed with one-touch tailgate
- Two individual seats and centre console
- Smooth, punchy EFI power unit
- Rugged and durable bodywork
- Spacious 29 Litre front storage box
- Tough skid plate and stable suspension
- Easy to drive, manoeuvre and operate
- The smooth, quiet and efficient worker
Specifications
| Front suspension system | Strut suspension |
|---|---|
| Rear suspension system | Mono-linkage |
| Front brake | Self-adjusting, mechanical drum brakes on all 4 wheels |
| Rear brake | Self-adjusting, mechanical drum brakes on all 4 wheels |
| Overall length | 3,032 mm |
|---|---|
| Overall width | 1,253 mm |
| Overall height | 1,824 mm |
| Wheelbase | 1,961 mm |
| Minimum ground clearance | 115 mm |