A force of nature.
Featuring Ultramatic® automatic transmission, On-Command® 2WD/4WD and fuel injection, the nimble yet mighty Kodiak 450 packs a host of features you probably wouldn't expect from an entry-level machine. The Kodiak 450 is truly built for those who are #DRIVENBYRESULTS.
A force of nature.
Featuring Ultramatic® automatic transmission, On-Command® 2WD/4WD and fuel injection, the nimble yet mighty Kodiak 450 packs a host of features you probably wouldn't expect from an entry-level machine. The Kodiak 450 is truly built for those who are #DRIVENBYRESULTS.
Colour: Olive Green
Total:
£8,760.00
Olive Green
Price includes VAT.
£8,760.00
Yamaha Blue
Price includes VAT.
£8,760.00
Tech Highlights
Displacement
Transmission
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
A force of nature
Its easy to use technology, outstanding durability and Yamaha reliability enable the Kodiak 450 to take on the toughest jobs in extreme terrain. The industry-leading On Command drive system allows you to switch seamlessly between 2WD and 4WD at the push of a button - and the Ultramatic automatic transmission makes every task more relaxing and enjoyable.
In terms of comfort and convenience, nothing comes close! The gutsy Kodiak 450 is the perfect companion for hard work in any utility setting.
Featuring Ultramatic® automatic transmission, On-Command® 2WD/4WD and fuel injection, the nimble yet mighty Kodiak 450 packs a host of features you probably wouldn't expect from an entry-level machine. The Kodiak 450 is truly built for those who are #DRIVENBYRESULTS.
Colours
Olive Green
Yamaha Blue
Details
- Practical and versatile mid-sized utility ATV
- The most durable ATV transmission on the market
- All day comfort, added functionality, easy to use
- Compact body design with roomy riding space
- Stable and planted handling and steering
- Driver selectable wheel drive system
- Low gear for hauling and tough terrain
- Excellent capacity to stow or tow cargo
- Yamaha quality with high reliability
Specifications
| Engine Type | Single cylinder, liquid-cooled, 4-stroke, SOHC |
|---|---|
| Fuel System | EFI - 34 mm Mikuni |
| Starter System | Electric |
| Displacement | 421cc |
| Bore x stroke | 84.5 mm x 75 mm |
| Compression Ratio | 10.0 : 1 |
| Lubrication System | Wet Sump |
| Ignition System | TCI |
| Drive system | On-Command® 2WD/4WD |
| Final transmission | Shaft |
| Front suspension system | Independent double wishbone, 171 mm wheel travel, 5 position preload adjustment |
|---|---|
| Rear suspension system | Independent double wishbone, 189 mm wheel travel, 5 position preload adjustment |
| Front brake | Dual hydraulic disc |
| Rear brake | Sealed oil-bathed multi-disc |
| Front tyres | AT25x8-12 6ply, E marked / steel wheels |
| Rear tyres | AT25x10-12 6ply, E marked / steel wheels |
| Steering system | Ackermann-type |
| Overall length | 2,035 mm |
|---|---|
| Overall width | 1,180 mm |
| Overall height | 1,160 mm |
| Seat height | 855 mm |
| Wheelbase | 1,240 mm |
| Minimum ground clearance | 245 mm |
| Min. turning radius | 3.2 m |
| Fuel tank capacity | 14 L |
| Oil tank capacity | 2.6 L |
| Front rack | 40 kg |
|---|---|
| Rear rack | 80 kg |