A force of nature.
For all you #DRIVENBYFREEDOM off-road enthusiasts – who don't like boundaries – the Grizzly 700 EPS is the partner to have on your side. With its powerful 686cc engine and rugged chassis, the class-leading Grizzly is one of the world's toughest compact off-roaders – giving you more freedom to explore.
A force of nature.
For all you #DRIVENBYFREEDOM off-road enthusiasts – who don't like boundaries – the Grizzly 700 EPS is the partner to have on your side. With its powerful 686cc engine and rugged chassis, the class-leading Grizzly is one of the world's toughest compact off-roaders – giving you more freedom to explore.
Colour: Grey Metallic/Red
Total:
£13,560.00
Grey Metallic/Red
Price includes VAT.
£13,560.00
Tech Highlights
Displacement
Transmission
Starter System
23187\2025-YFM700FWAD-25_en-GB_070825132025.pdf
Apply For Finance
Features
Description
A force of nature.
Yamaha's industry-leading Ultramatic® transmission automatically selects the optimum gearing for all types of terrain, while the natural all-wheel engine braking gives confident downhill descents – and the On-Command® drive system allows you to switch seamlessly between 2WD, 4WD and Diff Lock at the push of a button.
Electronic Power Steering gives a natural feedback for enhanced comfort and control – and with its four-wheel disc brake system and adjustable independent suspension, the Grizzly 700 EPS is ready to take on the most challenging terrain. It's a true force of nature.
For all you #DRIVENBYFREEDOM off-road enthusiasts – who don't like boundaries – the Grizzly 700 EPS is the partner to have on your side. With its powerful 686cc engine and rugged chassis, the class-leading Grizzly is one of the world's toughest compact off-roaders – giving you more freedom to explore.
Colours
Grey Metallic/Red
Details
- Driver selectable wheel drive system
- Yamaha quality with high reliability
- Less fatigue and more precise handling by EPS
- High-performance true All-Terrain Vehicle (ATV)
- Excellent trail and off-trail handling
- Long stroke terrain capable and comfy suspension
- Four powerful and consistent hydraulic disc brakes
- Well-balanced ride dynamics
- Connected rider forward ergonomics
- Professional capacity for stowing and towing cargo
Specifications
| Engine Type | Single cylinder, Liquid-cooled, 4-stroke, SOHC, 4-valves |
|---|---|
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Starter System | Electric |
| Displacement | 686cc |
| Bore x stroke | 102 mm x 84 mm |
| Compression Ratio | 10.1 : 1 |
| Lubrication System | Wet sump |
| Ignition System | TCI |
| Drive system | On-Command® 2WD/4WD/diff-lock |
| Final transmission | Shaft |
| Front suspension system | Independent double wishbone, 193 mm wheel travel, 5 position preload adjustment |
|---|---|
| Rear suspension system | Independent double wishbone, 232 mm wheel travel, 5 position preload adjustment |
| Front brake | Dual ventilated hydraulic disc |
| Rear brake | Ventilated Disc, left hand/right foot operation |
| Front tyres | Maxxis MU19 AT26x8-12, E marked, aluminium wheels |
| Rear tyres | Maxxis MU19, AT26x10-12, E marked, aluminium wheels |
| Steering system | Ackermann-type with Electronic Power Steering |
| Overall length | 2,070 mm |
|---|---|
| Overall width | 1,230 mm |
| Overall height | 1,253 mm |
| Seat height | 860 mm |
| Wheelbase | 1,253 mm |
| Minimum ground clearance | 288 mm |
| Min. turning radius | 3.5 m |
| Fuel tank capacity | 18 L |
| Oil tank capacity | 2.6 L |
| Front rack | 50 kg |
|---|---|
| Rear rack | 90 kg |