Reimagine everything.
2025 Wolverine® RMAX™2 1000 LE
From
£29,700.00
Reimagine everything.
The limited Edition Wolverine® RMAX™2 1000 is ready to exceed your expectations with its powerful 999cc engine and RMAX's unique D-Mode feature with Sport, Trail, and Crawl Modes. Now with FOX® 2.0 iQS in-cabin adjustable shocks, this Limited Edition is upgraded for increased rider comfort. #DRIVENBYFREEDOM
Reimagine everything.
The limited Edition Wolverine® RMAX™2 1000 is ready to exceed your expectations with its powerful 999cc engine and RMAX's unique D-Mode feature with Sport, Trail, and Crawl Modes. Now with FOX® 2.0 iQS in-cabin adjustable shocks, this Limited Edition is upgraded for increased rider comfort. #DRIVENBYFREEDOM
Colour: Dusty Blue
Total:
£29,700.00
Dusty Blue
Price includes VAT.
£29,700.00
Tech Highlights
Displacement
Transmission
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
- Powerful 999cc parallel twin engine
- Born to tackle extreme terrain
- Three drive modes, one ultra-versatile machine
- FOX® 2.0 iQS adjustable suspension
- On Command system - Turf Mode
- Imposing and aggressive Limited Edition style
- Premium front bumper
- Versatile cargo facilities
- Stylish and helpful interior lighting
- Durability you can count on
REIMAGINE EVERYTHING.
The limited Edition Wolverine® RMAX™2 1000 is ready to exceed your expectations with its powerful 999cc engine and RMAX's unique D-Mode feature with Sport, Trail, and Crawl Modes. Now with FOX® 2.0 iQS in-cabin adjustable shocks, this Limited Edition is upgraded for increased rider comfort. #DRIVENBYFREEDOM
Yamaha's long experience and knowledge of creating machines with a wide range of capabilities has influenced our development teams to create a striking Limited Edition model of our next-generation off road adventurer. This Side-by-Side knows how to deliver and surprise to the max.
The Wolverine® RMAX™2 1000 Limited Edition follows our development philosophy of "Jin-Ki Kanno" which translates from the Japanese as "the exhilaration of being one with the machine". The result is a super-capable off roader, in which both driver and passenger feel confident to master the very toughest terrain.
COLOURDusty Blue
AT A GLANCE
Specifications
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke, DOHC, Parallel Twin |
|---|---|
| Fuel System | Mikuni fuel injection with dual 48mm throttle bodies plus YCC-T and D-mode |
| Starter System | Electric |
| Displacement | 999cc |
| Bore x stroke | 93 mm x 73.5 mm |
| Compression Ratio | 11.2 : 1 |
| Lubrication System | Dry sump |
| Ignition System | TCI |
| Drive system | On-Command® 2WD, 4WD, 4WD with Diff-lock and Turf mode |
| Final transmission | Shaft |
| Front suspension system | Independent Double Wishbone with Anti-Sway Bar, 361 mm of wheel travel /FOX 2.0 iQS shock system |
|---|---|
| Rear suspension system | Independent Double Wishbone, 429 mm of wheel travel /FOX 2.0 iQS shock system |
| Front brake | Dual ventilated hydraulic disc |
| Rear brake | Dual ventilated hydraulic disc, Shaft mounted parking brake |
| Front tyres | 30 x 10.00R-14 Maxxis® Carnivore™ |
| Rear tyres | 30 x 10.00R-14 Maxxis® Carnivore™ |
| Steering system | Rack and Pinion Steering Assembly with selectable Electric Power Steering |
| Towing capacity | 907 kg |
| Overall length | 3,030 mm |
|---|---|
| Overall width | 1,680 mm |
| Overall height | 1,975 mm |
| Seat height | 872 mm |
| Wheelbase | 2,202 mm |
| Min. turning radius | 6,000 mm |
| Fuel tank capacity | 35 L |
| Oil tank capacity | 5.5 L |
| Cargo bed | 272 kg |