Reimagine everything.
The Wolverine® RMAX™2 1000 Sport features a powerful 999cc parallel twin engine that delivers class-leading, ultra-smooth performance. With a red line at 8,500 rpm, this machine is designed for aggressive and spirited riding. Add a highly adjustable sport-tuned suspension and FOX® 2.0 shocks and you're adventure ready. Plus, the engine's durability and reliability ensure complete peace of mind for the rider. #DRIVENBYFREEDOM
Reimagine everything.
The Wolverine® RMAX™2 1000 Sport features a powerful 999cc parallel twin engine that delivers class-leading, ultra-smooth performance. With a red line at 8,500 rpm, this machine is designed for aggressive and spirited riding. Add a highly adjustable sport-tuned suspension and FOX® 2.0 shocks and you're adventure ready. Plus, the engine's durability and reliability ensure complete peace of mind for the rider. #DRIVENBYFREEDOM
Colour: Moss Grey / Tactical Black
Total:
POA
Moss Grey / Tactical Black
£0.00
Tech Highlights
Displacement
Transmission
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
- Powerful 999cc parallel twin engine
- FOX® QS3 shocks
- Imposing and aggressive XT-R styling
- Advanced, comfort-focused suspension
- Three drive modes, one ultra-versatile machine
- Stylish and helpful interior lighting
- Born to tackle extreme terrain
- Versatile cargo facilities
- Premium front bumper
- Durability you can count on
- Selectable Electric Power Steering
REIMAGINE EVERYTHING.
The Wolverine® RMAX™2 1000 XT-R is ready to exceed your expectations with its powerful 999cc engine, unique D-Mode feature with Sport, Trail and Crawl modes, Yamaha's exclusive Ultramatic® transmission, factory-installed WARN winch and aggressive Maxxis Carnivore tyres.
Yamaha's long experience and knowledge of creating machines with a wide range of capabilities has influenced our development teams to create a striking XT-R model of our next-generation Off Road adventurer. #DRIVENBYFREEDOM – This Side-by-Side knows how to deliver and surprise to the max.
The Wolverine® RMAX™2 1000 XT-R follows our development philosophy of "Jin-Ki Kanno" – which translates from the Japanese as "the exhilaration of being one with the machine". The result is a super-capable off roader, in which both driver and passenger feel confident to master the very toughest terrain.
COLOURMoss Grey / Tactical Black
AT A GLANCE
Specifications
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke, DOHC, Parallel Twin |
|---|---|
| Fuel System | Mikuni fuel injection with dual 48mm throttle bodies plus YCC-T and D-mode |
| Starter System | Electric |
| Displacement | 999cc |
| Bore x stroke | 93mm x 73.5mm |
| Compression Ratio | 11.2 : 1 |
| Lubrication System | Dry sump |
| Ignition System | TCI |
| Drive system | On-Command® Turf mode, 2WD, 4WD, 4WD with Diff-lock |
| Final transmission | Shaft |
| Front suspension system | Independent Double Wishbone with Anti-Sway Bar, 361mm of wheel travel /FOX QS3 piggy back |
|---|---|
| Rear suspension system | Independent Double Wishbone, 429mm of wheel travel /FOX QS3 piggy back shocks |
| Front brake | Dual ventilated hydraulic disc |
| Rear brake | Dual ventilated hydraulic disc, Shaft mounted parking brake |
| Front tyres | 30 x 10.00R-14 Maxxis® Carnivore™ |
| Rear tyres | 30 x 10.00R-14 Maxxis® Carnivore™ |
| Steering system | Rack and Pinion Steering Assembly with selectable Electric Power Steering |
| Towing capacity | 907kg |
| Overall length | 3,030mm |
|---|---|
| Overall width | 1,680mm |
| Overall height | 1,975mm |
| Seat height | 872 mm |
| Wheelbase | 2,202mm |
| Min. turning radius | 6,000mm |
| Fuel tank capacity | 35l |
| Oil tank capacity | 5.5l |
| Cargo bed | 272kg |