Reimagine everything.
2026 Wolverine® RMAX™4 1000 LE
From
£32,400.00
Reimagine everything.
The Wolverine® RMAX™4 1000 LE offers a unique longer wheelbase, enhancing comfort, providing better handling on steep terrain, and creating the possibility for a more generous cargo bed. This model expands your horizons, enabling you to take friends and family out for an exhilarating day of all-terrain adventures. New experiences will be easier to find too, thanks to the amazing on-board features and sophisticated control systems. #DRIVENBYFREEDOM
Reimagine everything.
The Wolverine® RMAX™4 1000 LE offers a unique longer wheelbase, enhancing comfort, providing better handling on steep terrain, and creating the possibility for a more generous cargo bed. This model expands your horizons, enabling you to take friends and family out for an exhilarating day of all-terrain adventures. New experiences will be easier to find too, thanks to the amazing on-board features and sophisticated control systems. #DRIVENBYFREEDOM
Colour: Dusty Blue
Total:
£32,400.00
Dusty Blue
Price includes VAT.
£32,400.00
Tech Highlights
Displacement
Transmission
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
- Powerful 999cc 2-cylinder Engine
- Three drive modes, one ultra-versatile machine
- Tyres designed for the toughest terrain
- On Command system - Turf Mode
- Advanced, comfort-focused suspension
- Imposing and aggressive styling
- Rugged front bumper
- Versatile cargo facilities
- Spacious four-person cabin
- Stylish and helpful interior lighting
- Durability you can count on
- Selectable Electric Power Steering
REIMAGINE EVERYTHING.
The Wolverine® RMAX™4 1000 LE offers a unique longer wheelbase, enhancing comfort, providing better handling on steep terrain, and creating the possibility for a more generous cargo bed. This model expands your horizons, enabling you to take friends and family out for an exhilarating day of all-terrain adventures. New experiences will be easier to find too, thanks to the amazing on-board features and sophisticated control systems. #DRIVENBYFREEDOM
Share your adventures in the ultra-comfortable, class-leading, auto-inspired cabin with four-seat versatility. The unmatched power of Yamaha's 999cc parallel-twin engine partners RMAX's unique D-Mode feature with Sport, Trail, and Crawl engine modes. FOX® 2.0 iQS in-cabin adjustable shocks increase rider comfort, for off road exploring in style.
The Wolverine® RMAX™ 1000 family follows our development philosophy of "Jin-Ki Kanno" which translates from Japanese as "the exhilaration of being one with the machine" to bring you a super-capable off-roader, in which driver and passengers feel confident to master the very toughest terrain.
COLOURBackcountry Blue / Silver Metallic
AT A GLANCE
Specifications
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke, DOHC, Parallel Twin |
|---|---|
| Fuel System | Mikuni fuel injection with dual 48mm throttle bodies |
| Starter System | Electric |
| Displacement | 999cc |
| Bore x stroke | 93 mm x 73.5 mm |
| Compression Ratio | 11.2 : 1 |
| Lubrication System | Dry sump |
| Ignition System | TCI |
| Drive system | On-Command® Turf mode, 2WD, 4WD, 4WD with Diff-lock |
| Final transmission | Shaft |
| Front suspension system | Independent Double Wishbone with Anti-Sway Bar, 361 mm of wheel travel /FOX 2.0 iQS shock system |
|---|---|
| Rear suspension system | Independent Double Wishbone with Anti-Sway Bar, 429 mm of wheel travel /FOX 2.0 iQS shock system |
| Front brake | Dual ventilated hydraulic disc |
| Rear brake | Dual ventilated hydraulic disc, Shaft mounted parking brake |
| Front tyres | 30 x 10.00R-14 Maxxis® Carnivore™ |
| Rear tyres | 30 x 10.00R-14 Maxxis® Carnivore™ |
| Steering system | Rack and Pinion Steering Assembly with selectable Electric Power Steering |
| Towing capacity | 907kg |
| Overall length | 4,055mm |
|---|---|
| Overall width | 1,677mm |
| Overall height | 2,110mm |
| Seat height | 872mm |
| Wheelbase | 3,090mm |
| Min. turning radius | 6,000mm |
| Fuel tank capacity | 35l |
| Oil tank capacity | 5.5l |
| Cargo bed | 272kg |