The beauty of work.
Designed for farmers, foresters and industrial users who need a tough utility vehicle for hard work in extreme conditions, the user-friendly Kodiak 700 EPS SE delivers superior performance – it's made for all of you who are #DRIVENBYRESULTS.
The beauty of work.
Designed for farmers, foresters and industrial users who need a tough utility vehicle for hard work in extreme conditions, the user-friendly Kodiak 700 EPS SE delivers superior performance – it's made for all of you who are #DRIVENBYRESULTS.
Colour: Desert Tan/Midnight Blue
Total:
£12,180.00
Desert Tan/Midnight Blue
Price includes VAT.
£12,180.00
Tech Highlights
Displacement
Transmission
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
The beauty of work.
Powered by Yamaha's well-proven, high torque MK II 686cc engine and featuring a compact chassis with a plush seat for day-long riding comfort, this extraordinary worker can carry a 140 kg payload plus rider – and tow up to 600 kg.
The smooth-running Ultramatic® CVT transmission and 2WD/4WD system with Diff-lock make this ATV ideal for towing, and the Electric Power Steering makes every working day that little bit easier.
Designed for farmers, foresters and industrial users who need a tough utility vehicle for hard work in extreme conditions, the user-friendly Kodiak 700 EPS SE delivers superior performance – it's made for all of you who are #DRIVENBYRESULTS.
Colours
Desert Tan/Midnight Blue
Specifications
| Engine Type | Liquid-cooled, SOHC, Single cylinder, 4-stroke, 4-valves |
|---|---|
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Starter System | Electric |
| Displacement | 686cc |
| Bore x stroke | 102.0 mm x 84.0 mm |
| Compression Ratio | 10 : 1 |
| Lubrication System | Wet sump |
| Ignition System | TCI |
| Drive system | On-Command® 2WD, 4WD, 4WD with Diff-lock |
| Final transmission | Shaft |
| Front suspension system | Independent double wishbone, 180 mm stroke, 5 position preload adjustment |
|---|---|
| Rear suspension system | Independent double wishbone, 230 mm stroke, 5 position preload adjustment |
| Front brake | Dual ventilated hydraulic disc |
| Rear brake | Multi-disc wet rear brake in rear gearcase |
| Front tyres | Maxxis MU19 AT25x8-12, E marked, aluminium wheels |
| Rear tyres | Maxxis MU19, AT25x10-12, E Marked, aluminium wheels |
| Steering system | Ackermann-type with Electronic Power Steering |
| Overall length | 2,070 mm |
|---|---|
| Overall width | 1,180 mm |
| Overall height | 1,240 mm |
| Seat height | 860 mm |
| Wheelbase | 1,250 mm |
| Minimum ground clearance | 275 mm |
| Min. turning radius | 3.2 m |
| Fuel tank capacity | 18.0 L |
| Oil tank capacity | 2.6 L |
| Front rack | 50 kg |
|---|---|
| Rear rack | 90 kg |