Functionality, durability and all-terrain ability.
2025 Viking EPS
From
£18,180.00
Functionality, durability and all-terrain ability.
It can be tough when you're working outdoors all-year round. You need the best equipment and the hardest working partners to get the job done. So it's time to consider how the Viking can make your life a little easier!
Functionality, durability and all-terrain ability.
It can be tough when you're working outdoors all-year round. You need the best equipment and the hardest working partners to get the job done. So it's time to consider how the Viking can make your life a little easier!
Colour: Olive Green
Total:
£18,180.00
Olive Green
Price includes VAT.
£18,180.00
Yamaha Blue
Price includes VAT.
£18,180.00
Tech Highlights
Displacement
Transmission
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
Functionality, durability and all-terrain ability.
The spacious 3-seat layout and walk-through floor ensure a comfortable and safe drive every time for you and your colleagues. Its double wishbone suspension is ready to take on the most rugged terrain – while the Euro-pallet sized tipping cargo bed can carry loads up to 272 kg. Equipped with our On-Command® drive system with 2WD, 4WD and 4WD with Diff Lock and powered by a high-torque 686cc engine, the 3-seater Viking could be the best purchase you ever made!
It can be tough when you're working outdoors all-year round. You need the best equipment and the hardest working partners to get the job done. So it's time to consider how the Viking can make your life a little easier!
Colour
Olive Green
Yamaha Blue
Details
- Three-seater utility ROV with walk through floor
- Steel, pallet size tilting cargo bed for real load
- Fully loaded with Yamaha Off-Road technology
- Sturdy, strong, straightforward utility ROV
- Comfortable, spacious cabin with three bucket seats
- Proven, torquey Yamaha 686cc single cylinder
- Yamaha quality with high reliability
Specifications
| Engine Type | Single cylinder, 4-stroke, Liquid-cooled, SOHC, 4-valves |
|---|---|
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Starter System | Electric |
| Displacement | 686cc |
| Bore x stroke | 102 mm x 84 mm |
| Compression Ratio | 10 : 1 |
| Lubrication System | Wet sump |
| Ignition System | TCI |
| Drive system | On-Command® 2WD, 4WD, 4WD with Diff-lock |
| Final transmission | Shaft |
| Front suspension system | Independent double wishbone, 205 mm wheel travel |
|---|---|
| Rear suspension system | Independent double wishbone, 205 mm wheel travel |
| Front brake | Dual hydraulic disc |
| Rear brake | Dual hydraulic disc |
| Front tyres | AT25x8-12NHS |
| Rear tyres | AT25x10-12NHS |
| Steering system | Ackermann-type with Dual Mode Electric Power Steering |
| Towing capacity | 680 kg |
| Overall length | 3,100 mm |
|---|---|
| Overall width | 1,570 mm |
| Overall height | 1,925 mm |
| Seat height | 792 mm |
| Wheelbase | 2,135 mm |
| Min. turning radius | 4.5 m |
| Fuel tank capacity | 36.7 L |
| Oil tank capacity | 2.6 L |
| Cargo bed | 272 kg |