A force of nature.
Kodiak is already the leading name in the large capacity utility ATV world. And now we're taking the mid-sized utility class to the next level with the rugged Kodiak 450 EPS DL.
Olive Green
£10,740.00
Desert Tan / Midnight Blue
£10,740.00
Tech Highlights
Displacement
Transmission
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
- Olive Green AT A GLANCE
- Kiwami Edition: Ultimate Comfort & Control
- Yamaha 421cc EFI engine
- Ultramatic® CVT transmission
- On-Command® 2WD/4WD/Diff-lock
- Long-stroke KYB gas charged front and rear shocks
- 25-inch tyres with wide tread width
- Compact body size with full size comfort
- Precise and nimble handling
- Electric Power Steering (EPS)
- Handlebar mounted LCD dashboard
- Pro utility pulling power
- Taking mid-sized utility ATV design to the next level
Ultimate Capability, Ultimate Practicality
Kiwami means "ultimate” or "pinnacle” and this vehicle lives up to its name. With refined features, agile handling and Yamaha's renowned reliability, the Kodiak 450 Kiwami redefines mid-size utility performance. #DRIVENBYRESULTS
Exclusive to the Kiwami edition, practical touches elevate every ride. Heated grips and thumb warmer, hand guards, front and rear baskets, and a rugged seat cover unite comfort, protection, and practicality in Yamaha's most refined mid-size ATV.
Born from three decades of Kodiak legacy, the Kodiak 450 Kiwami combines Yamaha craftsmanship with advanced engineering, delivering smooth torque, confident control, and comfort in every detail.
COLOURS
Specifications
| Engine Type | Single cylinder, 4-stroke, liquid-cooled, SOHC |
|---|---|
| Fuel System | EFI - 34mm Mikuni |
| Starter System | Electric |
| Displacement | 421cc |
| Bore x stroke | 84.5mm x 75mm |
| Compression Ratio | 10 : 1 |
| Lubrication System | Wet sump |
| Ignition System | TCI |
| Drive system | On-Command® 2WD, 4WD, 4WD with Diff-lock |
| Final transmission | Shaft |
| Front suspension system | Independent double wishbone, 171mm wheel travel, 5 position preload adjustment |
|---|---|
| Rear suspension system | Independent double wishbone, 189mm wheel travel, 5 position preload adjustment |
| Front brake | Dual hydraulic disc |
| Rear brake | Sealed oil-bathed multi-disc |
| Front tyres | AT25x8-12 6ply, E marked, aluminum wheels |
| Rear tyres | AT25x10-12 6ply, E marked, aluminum wheels |
| Steering system | Ackermann-type with Electronic Power Steering |
| Towing capacity | 600kg |
| Overall length | 2,035mm |
|---|---|
| Overall width | 1,180mm |
| Overall height | 1,160mm |
| Seat height | 855mm |
| Wheelbase | 1,240mm |
| Minimum ground clearance | 245mm |
| Min. turning radius | 3,200mm |
| Fuel tank capacity | 14l |
| Oil tank capacity | 2.6l |
| Front rack | 40kg |
|---|---|
| Rear rack | 80kg |